Gdy kryzys pogania kryzys, umęczeni troskami i niepokojem szukamy wytchnienia i nowej perspektywy, która doda nam otuchy, nadziei i radości. Wspólnie ze znakomitymi polskimi autorkami i autorami roztoczymy Widok z dachu świata – na sprawy duże i małe, na to, co tracimy w pędzie codzienności i co staramy się zatrzymać. Z metaforycznego dachu świata i całkiem dosłownego dachu Domu Utopii widać więcej!
Przyjrzymy się ciemnej, tajemniczej i brutalnej stronie Nowej Huty, którą odkrywają dla nas Igor Jarek i Elżbieta Łapczyńska. Dzięki Łukaszowi Barysowi poznamy codzienność małego prowincjonalnego miasteczka i tęsknotę za życiem, które nas omija. Olga Drenda i Małgorzata Halber opowiedzą o miłości i błędach, jakie popełniamy, bo chcemy być kochani. Z Mikołajem Grynbergiem wejdziemy w świat historii, które nosimy w sobie – opowieści o rzeczach, ludziach i zdarzeniach kształtujących nasze życie i tego, jak przechowujemy je w pamięci. Surrealistyczne recepty, jak przetrwać w świecie, który zwariował, przedstawi Agnieszka Taborska.
Agnieszka Taborska – pisarka, romanistka, znawczyni surrealizmu. Autorka ponad 20 książek tłumaczonych na kilka języków, m.in.: „Spiskowcy wyobraźni. Surrealizm”, „Okruchy amerykańskie”, „Senny żywot Leonory de la Cruz”, „Wieloryb, czyli przypadek obiektywny”, „Nie tak jak w Raju”, „Niedokończone życie Phoebe Hicks”, „Człowiek, który czeka. Pandemia na mansardzie”, „Świat zwariował.Poradnik surrealistyczny jak przeżyć” i „Archipelagi Rolanda Topora”. Na podstawie jej prozy powstały inscenizacje teatralne i filmy animowane. Przez część roku wykłada w Rhode Island School of Design.
Wejściówka: 10 zł